Ana sayfa » Araba Kullanmanın Püf Noktaları İçin 4 İpucu

Araba Kullanmanın Püf Noktaları İçin 4 İpucu

Özellikle “düz vites araba kullanmanın püf noktaları” diye sizden gelen talepler doğrultusunda hem otomatik hem de manuel araçlar için geçerli ipuçlarını öğrenebilirsiniz. Her iki vites türünde de geçerli belli başlı kurallar vardır ve trafiğe çıkacaksanız bunları unutmamanız gerekir. Şimdi bu sıralamaları gözden geçirelim.

1)Araba Kullanmanın Püf Noktaları İlk Kuralımız; Ayna

Ayna kontrolü sizler için arkanızdan gelen araçların sizlere ne mesafe de olduğunu anlatır. Böylece sizler şerit değişikliği yapacağınız zaman arkanızdan gelecek olan araçları görmenizi sağlar. Eğer aynaya bakmayı unutursanız ne olur ?

  • Arkanızdan gelen araçları görmeden önlerini kesersiniz buna bağlı olarak yaralanabilir veya tatsız bir duruma neden olabilirsiniz.
  • Motosiklet vb. araçları fark etmeden önlerine geçerseniz yaralanmalarına neden olabilirsiniz. Unutmayın aynalara bakmadan yapacağınız her manevra başkalarını yaralayabilir, geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

2) Araba Kullanmanın Püf Noktaları İçinden En Hayati Olanı ;Ani Manevralar

Ani direksiyon çevirmeleri, gaz pedalına agresif basarak hızlanmaya çalışma veya fren pedalına aniden yüklenerek durmaya çalışmak sizlerin araç üzerinde ki hakimiyetinizi kaybetmenize neden olur.

Şöyle ki ;

Ani Direksiyon Manevraları

  • Ani direksiyon çevirmeleriniz araçta sağa veya sola ani sallanmaya neden olacak bu yüzden araç üzerinde kontrolü kaybetmenize neden olacaktır. Eğer zemin ve hava şartları uygun değilse, hakimiyetinizi kaybetmeniz yüksek ihtimalle kaçınılmaz olacaktır.
Ani Manevralardan Kaçının Araba Kullanmanın Püf Noktaları
Araba Kullanmanın Püf Noktaları | Ani Manevralardan Kaçının

Unutmayın, zemin ıslak, çamurlu, karlı vb. şekilde kirlenmişse lastikleriniz yere tutunmada güçlük yaşar. Üstüne ek olarak sizin yapacağınız ani yön değişikliği bu tutunmayı zorlaştırır ve tatsız sonuçları kaçınılmaz hale getirir.

Gaz Pedalına Agresif Yüklenme

Hangimiz aracımızın koltuğunda anide hızlanıp film sahnelerinde ki hissettiğimiz hız tatminini yaşamak istemeyiz ki ? O halde size bir kaç önerim var. Eğer böyle bir şekilde hızlanma yaşarsanız durma süreniz daha uzun olacaktır.

Özellikle ilk sürüş dönemlerinizde yavaş hızlanma ve yavaşlama yapmalısınız. Çünkü gaz pedalınızla aniden kalkış yaptığınızda önünüze çıkabilecek yaya veya araca karşı vereceğiniz refleks süreniz yetersiz kalacaktır. Sonucunda ise istemeyeceğiniz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gaz pedalına yavaş ve aynı tempoda baskı uygulamak sağlıklı kalkış ve hızlanma için olmazsa olmazımızdır.

Fren Pedalına Aniden Basmayın

  • Ani fren hareketlerinin size iki şekilde olumsuz dönüşü olabilir. Eğer aniden bastığınızda hızınız yüksekse ABS güvenlik sistemi devreye girecektir. Aracın fren sistemi bloke eden bu sistem durma mesafenizi uzatacağından dolayı önünüzde bir araç veya engel varsa çarpmanıza neden olur. Eğer hava ve zemin şartları aleyhinize olursa durum daha da tatsızlaşacaktır.
  • Bunun yanında sizin fren yapacağınızı öngörmeyen diğer araç sürücüleri size arkadan çarpabilir bunun sonucunda zarar görebilirsiniz.

3)Araba Kullanmanın Püf Noktaları İçin Önemli Üçüncü Kural; Sinyal Vermeyi Unutmayın

Aracınızla sağa veya sola yöneleceğinizi diğer araçlara bildirdiğiniz yöntem “Sinyal vermektir”. Eğer aracınızla sinyal vermeyi unutursanız gideceğiniz yönü bilmeyen diğer araç veya motosiklet sürücülerini zor durumda bırakabilirsiniz.

Araba Kullanmanın Püf Noktaları Sinyal Vermeyi Unutmayın
Araba Kullanmanın Püf Noktaları İçinde ki En Önemli Tavsiyemiz ; Sinyal Vermeyi Unutmayın

Şöyle ki ; Sol yanınızda geçmeye hazır olan bir araç var ve siz aniden sola manevra yapmak istediniz aynaya baktınız ve direksiyonunuzu sola doğru çevirdiniz. Yaptığınız manevrayı önceden bilmeyen bir araç sürücüsü belki size yan tarafınızdan veya arka tarafınızdan çarparak yaralanacaktır. Bu yüzden nereye yöneleceğinizi mutlaka önceden diğer sürücülere bildirin. Ayrıca sinyal vermeden dönüş yapmak trafik kurallarımız gereği cezai yaptırımı olan bir eylemdir.

4) Takip Mesafenizi Koruyun

Öndeki araca yaklaşırken nelere dikkat ediyoruz ? Yaklaşma kuralarına uymayınca ne gibi sonuçlarla karşılaşacağınızı biliyor musunuz ? Gelin şimdi “Araba Kullanmanın Püf Noktaları” konusunun son maddesine birlikte bakalım.

Trafikte seyir halinde giderken önümüzde ki araçla aramız da “Araç hızının yarısı kadar metre” terimini hepiniz duymuşsunuzdur işte kuralımız bu mesafedir. Peki bu mesafeyi nasıl ayarlayacağız görsel bir terime dökmek gerekirse; 50 km/h için iki TIR mesafesi bırakacağız. Eğer araya 2 adet tır sığdıracak kadar alan yoksa öndeki araca olması gerekenden fazla yaklaşmışsınız demektir. Çünkü 2 adet dorsesi ile birlikte olan tır uzunluğu 30 metredir. Bu da sizin öndeki araca yaklaşacağınız ideal mesafe olacaktır. İşte tüm bunları uyguladığınızda sizler bilinçli bir sürücü olma olma yolunda bir atmış olacaksınız. Sağlıklı sürüşler dileriz.

Eğitimlerimiz Hakkında Daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamız