direksiyon dersleri
Ana sayfa » Direksiyon Dersleri Nedir?

Direksiyon Dersleri Nedir?

Otomobil kullanırken yaşadığınız zorlukları yakınlarınızla aşamıyor musunuz ? Araç sürme konusunda yardım aradığınıza göre cevabınız büyük ihtimalle evet olacaktır. Peki direksiyon dersleri dediğimiz şeyler nelerdir ? Bunlar hakkında nasıl destek alacaksınız gelin bunlarla birlikte yüzleşelim.

Direksiyon Dersleri Faktörleri

Başlangıç aşamasında büyük bir çoğunluk kursiyer yakınları ile bu işe başladığını söylemiş ancak verim alamadıklarını belirtmiştir. Hatta bu durumlardan birçok mizah konusu bile çıkmaktadır. Yazımızın sonunda linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Peki sürüş derslerinin size kazandıracağı faktörler nelerdir ?

Güvenlik ve Özgüven

Kendi aracınızda eğitimin oldukça riskli olduğunu bilmek sizi tedirgin eder. Eğitim aracının diğer faydası da size güven vermesidir. Çünkü yanınızda en kötü ihtimali bilen, hazırlıklı olan bir eğitmenin varlığı daha özgüvenli davranmanızı sağlar. Bunu sürücü kursunda ehliyet alırken deneyimlediniz. Yedek Fren pedalının – Debriyaj pedalının ne gibi güvenlik kazandırdığını söylemeye gerek yoktur herhalde.

Direksiyon Dersleri – Motivasyon

Güven duygusunu kazandınız peki size moral desteği sağlayacak bir eğitmeni buldunuz mu ? -Bu kişi ”Babanız veya Ağabeyiniz mi ? ” Bilinenin aksine babanız veya eşiniz hatta ağabeyiniz iyi araç kullanabilir ancak iyi araç kullanmayı öğretebilir mi ? Bu sabır derecesine sahip mi ? Direksiyon Dersleri eğitimi dediğimiz kavram aslında sadece iyi araba kullanmak mı ? Hayır esas önemlisi bunu öğretecek sabıra sahip olmak. Sahi herkes şu videoda ki vatandaş ile kızı arasında ki diyaloğu hatırlar. Hatırlamayanlara izlemesini öneririm. Böyle bir direksiyon dersi almanın sizde yaratacağı travmayı düşünebiliyor musunuz ?

ambulans sürücüsünden direksiyon dersi
ambulans sürücüsünden direksiyon dersi

Direksiyon Dersleri – Eğitici Farkı

Direksiyon Dersleri dediğimiz kavramın öğretilmesini sağlayacak kişide ; sadece iyi araba kullanmasından ibaret olmadığını , iyi bir eğiticilik rolünün ne denli önemli olduğunu söylesek sanırım çokta yanlış olmayacaktır. İşte bu yüzden en iyi araç kullanan gruptaki insanlardan olmanın sağladığı avantaj (ambulans sürücülüğü) ve MEB Tarafından Direksiyon Öğreticisi ünvanı almaya hak kazanmış birinden sürüş dersini almanız sizi bir adım öne alacaktır. Çünkü araba sürme teknikleri yalnızca aracı trafiğe çıkarmaktan ibaret değil , güvenli kullanmaktan da geçtiğinin bilmeniz gerekir. Güvenli araç kullanma konularında ki belgeleri bulunan Direksiyon Eğitmeni sayesinde kötü koşullarda ne yapılması gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

Güvenli Sürüş – Direksiyon Dersleri

Güvenli bir şekilde araç kullanma teknikleri eğitimleri bir çok kuruluş tarafından verilmektedir. Ancak her sürücünün tepkisi olaylara karşı farklı olmaktadır. Nitekim yarış pistinde bile kazaları izlediğimizde aslında basit gibi görünen hatalardan olduğunu fark ediyorsunuzdur. Önemli olan şey aslında güvenlik ekipmanlarını devreye sokmadan sürüşü sağlıkla sürdürmektir. Örneğin biliyorsunuz ki aracınızda ABS ( Anti-Lock Braking System – Fren Blok Önleyici Sistem ) mevcut. Fren konusunda size destek olacak ve kazadan kaçmak için size manevra şansı bırakacak. Peki aracınızı bu noktaya getirene kadar neden önlem almıyorsunuz. İşte direksiyon derslerinde bu konulara sıkça değinerek güvenli araç kullanma yöntemlerine değineceğiz. Yağmurlu havalarda güvenli araç kullanma konusunu içeriğimiz de okudunuz gibi trafikte de nasıl uygulanacağından bahsedeceğiz. Mizah yazıları tıklayabilirsiniz.