zincirleme-trafik-kaza
Ana sayfa » Ehliyet Yokken Kaza Yapmak

Ehliyet Yokken Kaza Yapmak

Ehliyetiniz olmadığı halde trafiğe çıktınız ve beklemediğiniz bir anda kazaya karıştınız. Bu tip durumlarda kaza tespit tutanağı olay yerine gelen Trafik Ekipleri tarafından doldurularak yasal süreç işletilmektedir. Ancak size olayın heyecanı ve panik durumuyla “Ehliyet yokken kaza yapmak” halini hatırlatarak sanki bütün kusurun sizdeymiş, diğer araç sürücüsünün kusuru yokmuş gibi yansıtabilirler. Gerçekte bu durum böyle değildir. Ehliyetsiz olduğunuz için “Ehliyetsiz Araç Kullanmak” kusuru ile idari para cezası tutanağı düzenlenir ardından Trafik Kaza Tespit raporu doldurulur ve kusur oranı Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi tarafından belirlenir. Yani kusur oranının ehliyetli olup olmamakla bir ilgisi bulunmamaktadır.

Ehliyetsiz Kaza Yaptım Karşı Taraf Suçlu

Ehliyetsiz kaza yapınca zannedilen ” Zaten ehliyetin yok bütün suç senin.” gibi cümleler olabilmektedir. Ancak bu, sizin kaza da ki asli kusuru tamamen üstlendiğiniz anlamına gelmez. Çünkü asli kusur ehliyet olup olmamasına değil tramer incelemesi ve kusur dağıtım senaryolarında ki duruma göre belirlenir. Dolaysıyla “Zaten ehliyetsizim bütün kusur bana mı yazılır? ” sorusunun cevabı ; Hayır bütün kusur sizin değil siz yalnızca Ktk 36/3-a maddesinden (“Sürücü Belgesiz Araç Kullanmak ve Kullandırmak” ) cezai tutanakla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ehliyet Yokken Kaza Yapmak
Ehliyet Yokken Kaza Yapmak

Ehliyet Yokken Yaralamalı Kaza Yapmak

Yaralamalı kazalarda, eğer kusurlu taraf sizseniz ve ehliyetiniz yoksa sigorta şirketleri genellikle tazminat ödemeye yanaşmazlar. Bu durumda mahkeme yoluna başvurabilirsiniz. Tam tersi yönünde düşünürsek eğer mağdur sizseniz ve ehliyetiniz yoksa aynı şekilde normal şartlarda tazminat alabilecekken ehliyetsiz araç kullandığınız için yine size mahkeme kapısını gösterebilirler. Bu gibi durumlarla ilgili merak ettikleriniz için iletişim sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Ehliyetsiz araç Kullanmanın Cezası ve İtiraz Süresi

Ehliyetsiz araç kullanma cezası KTK 36/3-a Sürücü belgesi olmaksızın araç kullanmak ve kullandırmak maddesinden işlem yapılmaktadır. Bu ceza tutarı araç sahibi sizseniz yalnızca size. Eğer aracın ruhsat sahibi siz değilseniz ruhsat sahibine de “kullandırtmak” başlığı altında cezai tutanak düzenlenir. Ceza tutanağı düzenlendikten sonra 15 iş günüde itiraz edilebilmektedir. Bu konu hakkında merak ettikleriniz için tıklayabilirsiniz.