Otomatik vites direksiyon dersi
Ana sayfa » Otomatik Araba Dersi

Otomatik Araba Dersi

Otomatik vites araba kullanmak manuel vitese göre daha avantajlı ve kolay olan araç kullanma yöntemidir. Otomatik araba dersi almak isteyen sürücüler sürücü belgelerin de özel olarak otomatik kullanma hakkına sahip olabildiği gibi manuel vites sürücü belgesi alarak da kullabilmektedir.

Otomatik Araba Dersi
otomatik araba dersi

Otomatik Araba Dersi Nasıl Öğrenebilirim

Otomatik Vites Arabanın Vites Üzerindeki Harfler ve Rakamların Anlamları

Otomatik vites üzerinde bulunan harfler şunlardır ; P-R-N-D bazı araçlarda S harfi de bulunur. Gelin bunlar ne anlama gelir beraber inceleyelim.

Otomatik Vites Arabada P Harfi Nedir ?

P harfi aracın park halinde bulunduğu zaman alınan bir vitestir. Yalnızca otomatik viteslerde bulunur. Bazı araçlarda P vitesine alınmadan kontak anahtarı yerinde çıkmaz veya araç stop edilmez.

Otomatik Vites Arabada N Harfi Nedir ?

N harfine alınan araç boşta demektir. Manuel araçlarda olduğu gibi N harfine alınan bir araç hiç bir şekilde motor gücü kullanılarak ileri yada geri hareket ettirilemez. N hem otomatik viteste hem de manuel vitesli araçlarda geçiş için bulunur.

Otomatik Vites Arabada R Harfi Nedir ?

R harfi geri gitmek için kullanılan vitestir. Manuel vitesli araçlarda ve otomatik vitesli araçlarda bulunur. R vitese alınan aracın arka stop lambalarında daima beyaz renkte ikaz lambası yanar. Bu lamba aracın geri geri manevra yapacağı anlamına gelir. Ticari araçlarda ”DİT DİT” ikaz sesi çıkarması zorunludur.

Otomatik Vites Arabada D Harfi Nedir ?

D harfi İngilizce de ”Drive=Sürüş” anlamına gelir. Tüm sürüş boyunca aracınız D vitesinde bulunur. Sizin gaz pedalına basma agresifliğinize göre araç kendini size adapte eder ve belli bir ivmeyle sürüş imkanı sağlar. Eğer gaz pedalına sonuna kadar basarsanız araç hızla vites düşürür performanslı sürüşe geçer , sakin bir şekilde pedala basarsanız vites geçişleri daha soft(yumuşak) olur. Bu da size konforlu seyahat imkanı sağlar.

Otomatik Vites Arabada S Harfi Nedir ?

D vitesten farklı olarak , S vites hızlanmayı çabuk isteyen performanslı sürüş için yapılan tercih içindir. S vites İngilizce Sport kelimesinden gelir. Sonucunda daha yüksek devirde vites yükseltir. Yakıt tüketimi artar. Motor ömrü yüksek devirde sürüşe bağlı olarak düşer.

Otomatik Vites Arabada L Harfi Nedir ?

Aracı en düşük vites oranında kullanmak demektir. İngilizce Low (alçak, aşağı ) anlamında dolayı bu harfle belirtilir. Yokuş aşağı inerken kullanmak frene destek sağlar. Resim

Otomatik Vites Arabada Bulunan Rakamlar Nedir ?

Bu konu sıkça sorulan sorular arasındadır. Eğer rakamlar varsa manuel vites gibi kullanabilir sadece o vitese kadar yükselmesine izin vermiş olursunuz. Düşük viteste yokuş aşağı inmek doğru bir davranıştır ve frenleme yapmanızda büyük kolaylık sağlar. Örnek Resim Bize Ulaşmak İçin İletişim sayfamız