trafikte direksiyon dersi - ıslak zeminde sürüş
Ana sayfa » Trafikte Direksiyon Dersi 3 Adım

Trafikte Direksiyon Dersi 3 Adım

Trafikte direksiyon dersi ; Ehliyeti olan sürücülerin trafiğe adapte olacağı derslerdir. Trafikte direksiyon dersi Trafik Adabı Dersinin uygulama ki adıdır. Peki nelerden oluşur ,nelere dikkat edilmelidir ?

Trafikte Direksiyon Dersi ; Direksiyon Hakimiyeti

Daha önce direksiyon dersi yazısında belirttiğimiz şekilde direksiyon tutuşu yapılır. İlk defa araç kullananlar direksiyon dersi yazısında tutuş şeklinden bahsetmiştik. Direksiyon hakimiyeti araç durduğu zaman en iyi kontrol altında olan , hızlandıkça hakimiyetin kaybedildiği bir olgudur. Mutlaka hızlanma ile koordineli olması gereken direksiyon hakimiyeti viraj , zemin ve hava şartlarının etkisi ile bozulabilmektedir . Bunun yanında zemin / yol koşulları göz önüne alınmalıdır. Gelin hangi zemin koşullarında nasıl sürüş modeli izlenmeli inceleyelim .

Direksiyon Dersi ; Islak Zeminde Sürüş

Islak zeminde direksiyon hakimiyeti için öncelikle bu dersimizi iyi incelemeniz gerekmektedir . Islak zeminin en büyük dezavantajı lastik ve asfalt arasına giren nem veya su bir kağıt gibi sizi yerden ayırır ve aracınızın dengesini bozar . En tehlikeli konulardan bir tanesi de yağmurun yeni çiselediği durumlardır . Yerde ki kum veya toprağın suyla ilk buluştuğu anda bilye gibi küçük küçük topaklar oluşur.Bunu un üzerine bir kaç damla su damladığı zaman oluşan topaklanmaya benzetebilirsiniz . Bu topaklanmalar tıpkı bilye gibi lastikle asfalt arasına girerek sürüş dengesini bozar . Böyle bir durumu aracınızı bilyelerle dolu bir yolda sürmek olarak düşünebilirsiniz.Yağmur ilerledikçe durum biraz daha hafifler çünkü bu topaklanan zemin yıkanır.

Direksiyon Dersi ; Yağmurlu Havalarda Sürüş

direksiyon dersi ıslak zemin
trafikte direksiyon dersi

Kış Lastiği kullanıyorsanız geniş yağmur kanalları ile suyu lastiğinizden daha hızlı tahliye edebilirsiniz.Ancak lastiğiniz su tahliyesinde yetersiz kanallarla çevriliyse direksiyon hakimiyetinizi kaybetmeniz olasıdır.Özetle yağmurlu havada ilk dikkat edeceğiniz yağmurun hangi aşamasında yolda olduğunuzdur.Genellikle yağışlı havalarda kazalar zincirleme olur ve arkadan vurma şeklinde gerçekleşir . Bu konu ile ilgili takip mesafesi yazımızda detaylı bahsettik.Bknz (Takip Mesafesi ) Arkadan vurmalara karşı önlem olarak ani frenlerden uzak şekilde seyir halinde olmak size faydalı sağlayacaktır. Çünkü siz her ne kadar takip mesafenize dikkat etseniz de arkada ki araçlar takip mesafesi konusunda yeterince hassas olmayacaktır.Islak zeminde sürüş için detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.